Burza, kredens i stara lampa …

Burza, kredens i stara lampa …

Zastanawiając się nad tym jak zacząć ten wpis, przypomniała mi się lampa naftowa mojej babci.
Stała wysoko na starym kredensie i tak często prosiłam by ją zapalić …

Dla mnie było to coś nieznanego, coś magicznego … coś całkowicie nowego, gdyż w latach mojego dzieciństwa była już żarówka, a świece służyły nam tylko do palenia w momencie gdy podczas burzy nie było prądu.
I choć przyznam, że bardzo lubiłam te chwile, kiedy to dom oświetlał tylko delikatny płomyk świecy, to dziś nie wyobrażam sobie życia bez sztucznego światła, ledów czy neonów.

Tak często słyszymy o trendach w aranżacjach naszych mieszkań. Zmieniamy meble, dywany czy podłogi …
A gdyby tak przyjrzeć się bliżej źródłom światła w  naszym domu ?
Oświetlenie przestrzeni w której żyjemy, jego wybór i funkcje są o wiele ważniejsze niż może się wydawać … Lampy i żyrandole wpływają na komfort naszego życia i jakość pracy.
Dlatego jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, musisz zapewnić sobie odpowiednią dawkę światła.

Czy słyszałeś kiedyś o takim pojęciu jak „strefowość” ??
Wydzielenie stref pozwali nam na stworzenie na jednej przestrzeni kilku punktów o różnych funkcjach użytkowych. Współistniejących obok siebie ale oddzielonych.
Zadaniowość i celowość każdej z nich należy odpowiednio podkreślić światłem.

Dziś pokrótce zajmiemy się kuchnią, jadalnią i salonem.
KUCHNIA i JADALNIA.
Zadbaj o oświetlenie tuż nad zlewozmywakiem, kuchenką oraz blatem, gdzie będą przygotowywane posiłki. Zapewni Ci to nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas gotowania.
Sprawdzą się tutaj halogeny, świetlówki oraz taśmy LED-owe.
Jedna wisząca lampa mogłaby okazać się niewystarczająca, a źródło światła z niej padające zbyt delikatne.

Miejsce spożywania posiłków podkreśl lampą zawieszoną bezpośrednio nad powierzchnią stołu najlepiej o barwie neutralnej lub ciepłej . Takie rozwiązanie zagwarantuje Ci odpowiednie doświetlenie potraw, a przy okazji podzieli sprytnie strefę „roboczą” z częścią jadalnianą.

SALON to strefa, która pełni w naszym mieszkaniu wiele funkcji. To właśnie tu odpoczywamy oraz przyjmujemy gości.

Oświetlenie pokoju dziennego powinno być uniwersalne, podkreślające jego charakter, a jednocześnie dostosowane do domowników i pełnionych w danym momencie funkcji.
Koniecznie zadbaj o możliwość regulacji ilości światła ogólnego.

Najczęstszym rozwiązaniem jest centralny, duży żyrandol, który jest ozdobą samą w sobie i przepięknie prezentuje się w stylizacjach.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie modele dają światło w każdym kierunku i dlatego do niego będzie potrzebne doświetlenie.


Dokonaj podziału salonu na sekcje, gdyż każda z nich będzie wymagała innego oświetlenia. W części wypoczynkowej najlepiej zastosuj niewielkie, subtelne światło w postaci np. kinkietów ściennych. Pozwoli Ci to na relaks i pełne odprężenie po ciężkim dniu.
Kącik do pracy powinien składać się z przynajmniej dwóch źródeł światła: głównego oraz kierunkowego, które dostarczy punktowe, skoncentrowane światło.
Światło ogólne sprawi, że unikamy męczącego dla oczu kontrastu, natomiast kierunkowe zapewni dokładne doświetlenie miejsca pracy.

Oświetlenie w mieszkaniu modeluje otaczające nas kształty oraz określa przestrzenie. Odpowiednio dobrane lampy nie tylko rzeźbią wnętrza i budują nastrój. Pamiętaj, że wpływają na nas od środka … Dlatego warto więc przyjrzeć się temu bliżej.

A wracając do tej starej lampy z początku wpisu …
Wiesz, że stoi tam do dziś ??

K.

×

Właścicielem marki Meblowy kąt® jest C.H.SAS (adres prowadzenia działalności: ul.Sidorska 2k, 21-500 Biała Podlaska, Polska ) wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez SAS Jaworscy sp Jawna , NIP 537-19-86-050, REGON 030237204.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności sklepu meblowykatsas.pl