Kubuś Puchatek, materac i słonie zjadające miodek …

Kubuś Puchatek, materac i słonie zjadające miodek …

„(…) nie mógł zasnąć. I im bardziej się o to starał, tym bardziej nie mógł. Próbował liczyć owce, co czasem bardzo pomaga na uśnięcie, a gdy to nie pomogło, spróbował liczyć Słonie. Ale to było jeszcze gorsze. Bo każdy Słoń, którego porachował, rzucał się od razu na garnek miodu i zjadał go. Przez kilka chwil leżał biedaczek spokojnie, ale gdy pięćset osiemdziesiąty siódmy Słoń oblizywał się, mówiąc do siebie: „Dobry miodek, już dawno takiego nie jadłem” – Puchatek nie mógł już wytrzymać, zerwał się z łóżka… „

Ach ten niedźwiadek i jego problemy ze snem.
Właściwie dlaczego piszę o Kubusiu Puchatku ?? A no dlatego, że chciałam po prostu zwrócić Twoją uwagę i jakoś wprowadzić Cię w temat snu…
Dodatkowo w tajemnicy muszę przyznać, że pomimo swojego wieku nadal mam słabość do Puchatka …


Problemy z zaśnięciem jak również i z samym snem dotykają wielu z nas. Przyczyn może być wiele ale ja zajmę się dzisiaj kwestią wyboru odpowiedniego materaca … A dokładniej jego twardości.
Budowę i ich wkład zostawię sobie na oddzielny wpis, gdyż chcąc połączyć to wszystko razem wyszłaby tego co najmniej kilkanaście stron…
I choć czuję, że ten wpis również nie będzie należał do najkrótszych to, postaram się przedstawić Ci podstawy które powinieneś znać i o których musisz pamiętać przed zakupem materaca.

„H”
Często materace oznaczone są literką „H”. Tylko co to właściwie oznacza?
Skrót ten zapożyczyliśmy od słowa hardiness.
Twardość odwzorowuje sztywność danego materaca, a to dopasowuje się do wagi śpiącej na nim osoby. Przyjmuje się, że im większy ciężar naszego ciała, tym twardsze posłanie. Do wyboru mamy kilka stopni wspomnianej wartośći:

H1 – bardzo miękki rodzaj, polecany małym dzieciom oraz osobom posiadającą wagę do 60 kg;
H2 – średnio miękki typ, odpowiedni dla wagi od 50 do 80 kg;
H3 – średnio twarde modele dla użytkowników z wagą od 80-110 kg;
H4 – twardy materac, dla ciężkich osób o wadze powyżej 110 kg.

Twardość dopasowujemy nie tylko do wcześniej wspominanej przeze mnie wagi , ale również – względów zdrowotnych, upodobań czy chociażby pozycji w której śpimy najczęściej.


Materac twardy … czy aby na pewno taki dobry ?

Wokół wyboru odpowiedniego materaca narosło wiele mitów. Do niedawna sądzono, że im twardszy materac, tym lepsza jakość naszego snu.
I tutaj zatrzymajmy się na dużej …
Przy wyborze zbyt twardego materaca odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie jest odpowiednio podparty, przez co nasze plecy nie odpoczywają , a my jesteśmy spięci.
Jeśli jesteś niedowiarkiem …
Połóż się na podłodze, wsuń dłoń pod swoje lędźwia i zobacz ile masz wolnej przestrzeni właśnie pod tą częścią pleców.
Zbyt twardy materac wypycha do góry twoje barki i biodra, co wywołuje ucisk na tkanki i powoduje krzywienie się pozbawionego podparcia kręgosłupa. Zapewne będziesz wtedy przybierał pozycję zrotowaną, uciekając barkiem do przodu lub tyłu.
Wybierając zbyt twarde podłoże do snu, ograniczamy również przepływ krwi, a co za tym idzie dotlenienie naszego ciała. Skutkiem tego może być częste drętwienie czy też mrowienie naszych kończyn oraz brak regeneracji.

W takim razie więc może lepiej wybrać miękki materac ?

I tutaj również sprawa nie wygląda tak prosto ponieważ zbyt miękki materac powoduje zapadanie się bioder i wygięcie kręgosłupa w łuk.
Z jednej strony ciało jest nadmiernie rozciągnięte, z drugiej przykurczone, co wzmaga napięcie mięśniowe i wywołuje dyskomfort. W rezultacie brak odpowiedniego podparcia kręgosłupa, prowadzi do bólu pleców.
Jeśli chcesz zobaczyć jak układa się Twój kręgosłup podczas snu na zbyt miękkim materacu, możesz to sprawdzić układając się na hamaku.
Z pewnością poczujesz napięcie w odcinkach piersiowym i lędźwiowym – dyski są w nich bardzo mocno ściśnięte, a to uniemożliwia swobodny przepływ płynu rdzeniowego.
I o ile godzinny relaks na hamaku faktycznie nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie, o tyle jeśli codziennie śpisz na niedopasowanym do swojego kręgosłupa podłożu, wspomniany wyżej płyn nie może odpowiednio wypełnić komórek. Twój organizm nie odpoczywa tak jak powinien, a Ty budzisz się zmęczony i obolały.

Teraz złożymy to wszystko w jedną całość…

Dobry materac…
Czyli jaki ?
– podpiera nasze ciało tak, aby zachowane zostały naturalne krzywizny kręgosłupa, niezależnie od tego, czy leżymy na placach, czy na boku
– zapewnia odpowiednią regenerację i rozluźnienie mięśniom oraz stawom
– dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie

Uwierz mi …
To tylko „podstawy-podstaw” które powinieneś znać.

Pamiętaj !!
Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania ani jednej twardości odpowiadającej wszystkim – odpowiedni materac trzeba dobierać indywidualnie pod siebie.
Dlatego poświęć temu więcej uwagi i czasu.

I taka moja mała refleksja na sam koniec …
Może gdyby Kubuś Puchatek miał wygodny materac to nie miewałby problemów ze snem ?
I te słonie nie byłyby już takie straszne …

K.

×

Właścicielem marki Meblowy kąt® jest C.H.SAS (adres prowadzenia działalności: ul.Sidorska 2k, 21-500 Biała Podlaska, Polska ) wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez SAS Jaworscy sp Jawna , NIP 537-19-86-050, REGON 030237204.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności sklepu meblowykatsas.pl